STOP LŽÍM

StopLžím.eu

„Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda…“

V prvním článku vyvracím již legendární lež, která se objevuje na internetu dlouhé roky, a setkal se s ním snad už každý.

O jakou lež se jedná?

Jde o smyšlený projev, který měl údajně pronést Václav Havel.

Kde se s touto lží setkáte?

Tento text najdete na internetu na různých webech a blozích extrémně levicově vyhraněných lidí, či naopak extrémně pravicově vyhraněných lidí.

Tyto blogy najdete snadno. Pokud si zadáte do vyhledávače níže uvedené dotazy, vyjedou vám možná desítky takových webů:

Dále se s článkem můžete setkat i na YouTube.

Přikládám i fotografii zfalšovaného článku s projevem. Autor zjevně zpracoval zfalšovaný projev ve formě článku, který ovšem v žádném archivu novin nenajdete. Záměrně jsem přes fotografii použil vodoznak.

Projev, na který se nezapomíná!_watermark

Proč tento zfalšovaný projev vůbec vznikl?

Do hlavy autora zfalšovaného projevu samozřejmě nevidím. Jednak netuším, kdo tím autorem je, druhak se moc dobře nedovedu vcítit do myšlenek lháře a podvodníka.

Pokud bych měl napsat svůj názor, základní motivací autora a šiřitelů této lži je:

 • diskreditace osobnosti Václava Havla,
 • diskreditace polistopadového vývoje, zejména ekonomické transformace,
 • nostalgická snaha šiřitelů rehabilitovat komunistický režim a jeho pochybné výhody.

S tímto zfalšovaným projevem se v diskusích setkávám nejčastěji u příležitosti nějakého výročí spjatého s Václavem Havlem, nebo v období 17. listopadu. Také se s ním setkávám v diskusích o nezaměstnanosti, nebo v článcích týkajících se ekonomického vývoje.

Vyvrácení této lži

1. Velká část textu se v žádném projevu Václava Havla nevyskytuje

Pokud si najdete projevy z období listopad – prosinec 1989, zjistíte, že několik vět je ve zfalšovaném projevu autentických, ale zbylá část, včetně okřídleného

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda…

je čirá fantazie autora.

Jedná se tedy o směsici textů ze skutečných projevů Václava Havla, s texty lživými, které přidal si vymyslel a přidal sám autor.

Například v prvním odstavci jsou použity věty z Projevu k občanům před volbou prezidenta republiky, v Československé televizi, ze 16. prosince 1989.

Nejprve bych měl říct něco o sobě.

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socia­lismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků a vykořisťovat v nich lidi, a tak dále a tak dokola.

Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet mé knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. První z nich vyjde v těchto dnech. Nemluvím o tom proto, že bych chtěl kohokoli teď zdržovat svou osobní obhajobou, ale proto, že se o mně hodně mluví a že z hlediska naší země není zcela bezvýznamné, kdo jsem a co si myslím. Také bych měl o sobě říct, že jsem se vždycky snažil říkat a psát pravdu, a to bez ohledu na to, zda se to vládě líbí nebo ne, a že jsem za to byl několik let ve vězení.

Srovnejte s falešným projevem:

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…

Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím.

Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.

Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce.

Zdroje důkazů:

2. Šiřitelé falešného projevu mají zmatek v datech

Poměrně úsměvná je skutečnost, že se šiřitelé falešného projevu nemohou ani shodnout na původu falešného projevu.

Když dojde totiž na argument, který jsem zmínil výše, že originální projev z 16. 12. 1989 většinu text z falešného projevu neobsahuje, tak odpovědí je, že se jedná o kompilaci projevů z konce roku 1989.

Vznikl například i článek na webu Zvědavec.org, kde nejprve autor dospěje k názoru, že falešný článek je skutečně falešný, dokonce správně odkazuje na originální projevy otištěné v tehdejším Rudém Právu, na projevy umístěné na webových stránkách Václava Havla, a na záznam projevu na Youtube, aby pak nečekaně otočil poté, co mu kdosi anonymně zaslal jednotlivé věty z projevů, kde určil i údajná místa a data, kde byly údajně tyto věty proneseny. Poté už se samozřejmě autor článku neobtěžoval zjišťovat pravost zaslaných výroků, a celou věc uzavřel s tím, že se jedná o kompilaci pravdivých výroků.

Zvědavec

Ovšem hned u prvního citátu

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte…

je uvedeno, že byl údajně pronesen v listopadu 1989 na Letenské pláni.

Ne, nebyl, tato věta tam opravdu nepadla, přesvědčit se můžete zde:

Poznámka autora: v neděli 26. listopadu Václav Havel projev na Letenské pláni neměl.

Navíc, v článku na Zvědavci jsou i citáty z roku 1990. Jak je tedy možné, že na fotografii falešného projevu je uveden pouze rok 1989?

3. Autor falešného projevu je popleta

Všimněte si ještě jednou fotografie falešného projevu.

Je tam uvedena věta

Také vám slibuji na svou čest, že pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.

Na Zvědavci.org uvádí, že je to výrok Z balkonu Melantrichu 1989. Stejný rok je uveden i na konci falešného projevu.

Jenže označení ČSFR se začalo užívat až od 29. 3. 1990 (Československá federativní republika) resp. od 23. 4. 1990 (Česká a Slovenská Federativní republika), v roce 1989 se stále užívala zkratka ČSSR. Václav Havel by tedy v roce 1989 vůbec zkratku ČSFR ve svém projevu nepoužil.

Navíc se můžete přesvědčit v originálních projevech Václava Havla z roku 1989, že žádná taková věta se tam nevyskytuje.

Závěr

Z výše uvedených důkazů mohu konstatovat jediné. Zfalšovaný projev je směsicí Havlových autentických výroků a naopak smyšlených výroků autora falzifikátu.

Až se tedy zase někdy setkáte s argumentací tímto projevem, odkažte jej na můj článek, nebo po autorovi chtějte i odkaz na důvěryhodné zdroje, ve kterých by se dala pravost výroků ověřit.

 
Líbí se vám článek? Sdílejte ho prosím!

8 komentářů

 • Odpovědět ruský agent :) |

  A víte co je zarážející? To vaše pokrytectví. Když se odkazujete na pravý projev, tak je tam uvedeno jako pravdivé: „Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socia­lismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus“. Můžete teda čtenářům vysvětlit, v čem že to vlastně žijeme, pokud to není kapitalismus? A pokud to teda čirou náhodou kapitalismus je, neměl byste náhodou už jen podle jména webu, zastavit šíření takových lží? Dá se tam toho najít daleko více, kdyby jste měl zájem. I kdyby byla pravda jen půlka z toho údajného novinového článku, stále se jedná o Havlovy lži. A vy přece tvrdíte, že budete „…zásadní a nejčastěji šířené lži, zveřejňovat a uvádět na pravou míru.“ Tak jak je to teda s tím kapitalismem? Uvedete lži Václava Havla na pravou míru, nebo na to snad máte dvojí metr? Nebo to máte v plánu hned jak se začnou více šířit? Je fajn, když se někdo snaží uvádět věci na pravou míru, ale nemyslete si, že přitom můžete ze všech lidí dělat úplné voly. Vy tu řešíte, jestli něco, co měl údajně Havel říct, skutečně řekl. Ale že i to, co podle vás Havel skutečně řekl, jsou lži a žvásty, což je vlastně to opravdu podstatné, tak to už vám vůbec nevadí. A proto, vám dám jednu radu do života: „Když už něco děláte, tak to dělejte pořádně, protože se vždycky najdou lidé, kteří jsou moudřejší než vy a ti z vás udělají úplného debila pokud to odfláknete.“

   
  • Odpovědět StopLžím.eu |

   V. Havel měl jako prezident s omezenými pravomocemi omezené možnosti. Skutečné reformy a změny od centrálního hospodářství k tržnímu hospodářství prováděly vlády a parlament. V době před listopadem 1989 zcela jistě nebylo Havlovým cílem obnovovat kapitalismus, ale jeho činnost směřovala trochu jiným směrem. Samozřejmě to, že se získanou svobodou a demokracií je spojeno i soukromé vlastnictví, které vede k tržnímu hospodářství, to už je ale spíše důsledkem, nikoliv cílem.

   Pokud srovnáváte lži, které účelově a záměrně šíří pohrobci komunistů o V. Havlovi, který se již těmto lžím nemůže bránit, s výroky z projevu z roku 1989, ve kterém Havel takto zhodnotil proti němu vedenou předlistopadovou komunistickou propagandu, tak vězte, že srovnáváte dvě nesouměřitelné věci.

   Určitě víte, že V. Havel měl četné konflikty s V. Klausem, například právě kvůli benevolentnímu právnímu prostředí ve vztahu k ekonomickým subjektům, čili pokládat Havla za tvůrce kapitalismu u nás je nesmysl. Sám Havel kritizoval tzv. mafiánský kapitalismus. Určitě tedy nelze Havla pokládat za průkopníka kapitalismu u nás, to je prostě holý nesmysl.

   Shrnuto: Že komunistická propaganda Havla tímto stylem očerňovala je pravda, nelze tedy to, že to Havel ve svém projevu zmínil, považovat za lež. Pokud s tím nesouhlasíte, zkuste zmínit nějaké důkazy o tom, že cílem Havla byla obnova kapitalismu u nás, a že na tom měl nějaký zásadní podíl. Nesouhlasím s vámi i v tom, že by v projevu byly lži a žvásty. Zkuste si ten projev přečíst znovu, zamyslet se nad ním, a případně napsat příklady, kdy si myslíte, že jde o lži a žvásty, ať o tom můžeme konkrétně podiskutovat.

    
  • Odpovědět Igor Mortis |

   To není až tak zvláštní. To se lidem stává. Ale není problém si ten projev poslechnout znovu, na youtube je.

    
 • Odpovědět Marek Koval |

  Musím poznamenat, že podobně jako spoludiskutující pan Pražan jsem formulaci „komunisté vás budou strašit nezaměstnaností…“ slyšel, ale dohledat ji nedokáži.

  Nicméně se mi podařilo dohledat něco podobného, z čehož plyne, že „vyvracení lží“ v článku výše je typická „cemperovština“ – bazírování na nepravdivých/nepřesných detailech, aby se zakryla pravidvá podstata: Pasáž zbytečných obavách z nezaměstnanosti je zde v čase cca 1:40…https://www.youtube.com/watch?v=gyAX8sIMLZY

   
  • Odpovědět Jarda Šťastný |

   Tam je to ovšem v jiném kontextu…! Tam Havel mluví o minulosti, že to dobří lidé připravovali před revolucí…. a nešlo to. Pusťte si to znovu.

    
 • Odpovědět Standa |

  Já jsem tedy větu: „Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme,“ (nebo něco podobného totožného významu) zcela určitě v televizi tenkrát z Havlových úst slyšel, a jsem si s tím naprosto jistý. Kontext si již nepamatuji, ale tuto větu z jeho projevu ano. Byl jsem tehdy zarytý pacifista, a Havel si touto větou u mne významně šplhnul. Pokud nedohledáte v archivech projev obsahující tuto větu, znamená to, že se záznam ani přepis tohoto projevu nezachoval, nikoliv, že takový projev neexistoval.

   

Post a comment

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat